Komu przysługują prawa do utworu
PRAWO AUTORSKIE | Sam fakt wykorzystania przy tworzeniu utworu przez pracownika zaplecza technicznego przedsiębiorcy, jego sprzętu czy maszyn nie stanowi wystarczającej przesłanki do zakwalifikowania dzieła jako pracowniczego.
Prawa autorskie do utworu, zgodnie z dyspozycją art. 8 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa) przysługują twórcy, a ich nabycie następuje z mocy prawa z chwilą stworzenia utworu. Należy jednak zwrócić uwagę na uregulowanie szczególne zawarte w ustawie, które odnosi się do twórczości pracowniczej.
Zgodnie z art. 12 ustawy, jeżeli umowa o pracę lub ustawa nie stanowi inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe do utworu w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.
Można postanowić inaczej
Należy podkreślić, że przepis ten ma charakter względnie obowiązujący. Oznacza to, że znajdzie on zastosowanie, o ile strony nie postanowią inaczej, czyli nie uregulują kwestii praw autorskich w sposób odmienny w zawieranej umowie o pracę. W powołanym przepisie ustawy ustawodawca wprowadza dwa wymogi, które muszą zostać spełnione, aby prawo do utworu stworzonego przez pracownika przysługiwało pracodawcy – przedsiębiorcy.
Po pierwsze, dzieło musi pozostawać w bezpośrednimi związku z obowiązkami pracownika. Należy wskazać, że nie budzi wątpliwości, że sam fakt wykorzystania przez pracownika zaplecza technicznego przedsiębiorcy, jego np. sprzętu, narzędzi nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta