Kiedy powstaje przychód przy zaliczce, a kiedy przy zadatku
Rozliczenia | Zdarza się, że przedsiębiorcy zastrzegają w umowie, że jedna strona wpłaca drugiej określoną kwotę na poczet realizacji kontraktu. W zależności od tego, jakie cechy będzie miała ta płatność, różne będą jej skutki w CIT lub PIT.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży specjalistycznych maszyn do produkcji folii. Praktyką jest, że kontrahenci wpłacają na poczet zamówień zaliczki bądź zadatki. Niekiedy jednak nie dochodzi do realizacji zamówienia z przyczyn niezawinionych przez spółkę. W takich sytuacjach wpłacone uprzednio zaliczki nie są zwracane, a zadatki są zatrzymywane. Czy spółka powinna, a jeżeli tak, to kiedy, rozpoznać przychód zgodnie z przepisami ustawy o CIT? – pyta czytelnik.
Zasadniczo za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności (tak art. 12 ust. 3a ustawy o CIT oraz art. 14 ust. 1c ustawy o PIT). Natomiast gdy data powstania przychodu nie może być ustalona zgodnie z tymi regulacjami, za datę uznaje się dzień otrzymania zapłaty (tak art. 12 ust. 3e ustawy o CIT oraz art. 14 ust. 1i ustawy o PIT). Przy tym należy pamiętać, że o przychodzie możemy mówić tylko w tych sytuacjach, w których dochodzi do trwałego, definitywnego przysporzenia w majątku podatnika.
Dodatkowo ustawodawca wprost określił w art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta