Urlop na dojście do zdrowia i opiekę czy aktywność zawodową
Nie ma przeszkód, aby młoda matka pracowała. Wolno jej to robić na etacie i np. na zleceniu, ale dopiero po ośmiu tygodniach od urodzenia dziecka. Najlepiej jednak w innej firmie.
- Czy pracownica może podjąć pracę w czasie urlopu macierzyńskiego? – pyta czytelnik.
Tak.
Pracownica przebywająca na podstawowym urlopie macierzyńskim może podjąć pracę u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednak podjęcie pracy przez osobę przebywającą na podstawowym urlopie macierzyńskim nie powinno nastąpić wcześniej niż po ośmiu tygodniach od dnia porodu. A to z powodu celu tego urlopu i ochrony zdrowia pracownicy. Powinien on służyć kobiecie do regeneracji sił po porodzie oraz pielęgnacji dziecka w pierwszych tygodniach życia. Osiem tygodni macierzyńskiego to minimalny i obowiązkowy wymiar urlopu, jaki pracownica powinna wykorzystać bez innej aktywności.
Ponadto taka aktywność jest milej widziana w zewnętrznej firmie.
Jakie ograniczenia
Osoby, które pobierają zasiłek macierzyński, obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 144 ze zm., dalej ustawa o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta