Mało czasu na żądanie korekty
TERMINY | Jeśli pracownik nie złoży wniosku o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania, pracodawca nie musi wydać poprawionego dokumentu. W ten sposób zamyka mu drogę do wniesienia pozwu w tej sprawie.
Niewłaściwy dokument może być natomiast źródłem wielu problemów zarówno u kolejnych pracodawców, jak i w ZUS w czasie ubiegania się o świadczenia emerytalne lub rentowe.
Trzeba wydać
Świadectwo pracy to podstawowy dokument zawierający informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych w kolejnych miejscach zatrudnienia oraz do uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Dlatego każdy szef ma ustawowy obowiązek wydania etatowcowi tego dokumentu. Zasady postępowania określają przepisy kodeksu pracy oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm., dalej: rozporządzenie).
W jakiej formie
Gdy świadectwo zawiera dane niezgodne ze stanem faktycznym, pracodawca powinien je sprostować. Jeśli tego nie zrobi, etatowiec może dochodzić korekty na drodze sądowej. Wolno mu więc doprowadzić do poprawienia dokumentu przed sądem, pozywając byłego szefa. Zanim jednak zwróci się z takim żądaniem, powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta