Późny zwrot towarów to kłopot dla dostawcy
Z WOKANDY | Zdaniem NSA w przypadku rezygnacji kontrahenta z zakupów wystawca faktury korygującej powinien na potrzeby CIT cofnąć się do okresu, w którym został ujęty pierwotny dokument.
Stwierdzenie takie znalazło się w wyroku NSA z 25 kwietnia 2014 r. (II FSK 4/13).
W rozstrzyganej sprawie spółka prowadząca działalność w zakresie sprzedaży podręczników szkolnych wskazała, że na mocy zawartych umów odbiorcy mają prawo do zwrotu (lub częściowego zwrotu) towarów. Niejednokrotnie zwroty towarów następują po upływie terminu złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym zrealizowano dostawę, a więc po zakończeniu i rozliczeniu roku podatkowego, w którym spółka wydała towary i rozpoznała przychód podatkowy. W przypadku otrzymania zwrotów towarów spółka wystawia faktury korygujące.
Od czego się zaczęło
Spółka chciała uzyskać informację, kiedy powinna pomniejszać przychody oraz koszty bezpośrednio związane z przychodami w przypadku wystawienia faktur korygujących dokumentujących otrzymanie zwrotu towarów. W jej ocenie pomniejszenie powinno następować w momencie wystawienia faktur korygujących w związku z otrzymaniem zwrotów towarów.
Organ podatkowy oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie podzieliły jednak stanowiska spółki. Ostatecznie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
NSA orzekł na korzyść organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta