Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmowa dobroczynność

26 czerwca 2014 | Menadżerowie

FILANTROPIA | Polskie przepisy nie regulują pracowniczego wolontariatu. Jeśli pracodawca chce, aby zatrudnieni brali udział w takich akcjach, w wewnętrznych przepisach powinien określić zasady uczestnictwa i ewentualną rekompensatę.

Czym jest zatem ten rodzaj wolontariatu? Ogólnie rzecz ujmując, są to wszelkiego rodzaju działania polegające zarówno na podejmowaniu, jak i wspieraniu działalności charytatywnej przez pracodawcę na rzecz wybranych organizacji, instytucji czy konkretnych osób wymagających pomocy. Działania te wykonywane są jednak rękami zatrudnionych w firmie osób. Aktywność dobroczynna organizacji jest wdrażana w ramach strategii „społecznej odpowiedzialności biznesu" (z ang. Corporate Social Responsibility – CSR). To z kolei prowadzi do budowania pozytywnego wizerunku firmy, który m.in. sprzyja wzrostowi sprzedaży produkowanych dóbr czy jakości świadczonych usług. Pozytywnym sygnałem jest to, że przez część przedsiębiorców ta forma aktywności zaczyna być traktowana jako inwestycja pozywająca osiągać korzyści, a nie traktowana wyłącznie koszt ich działalności.

Kontakt z okolicą

Wprowadzenie wolontariatu w firmie może też sprzyjać tworzeniu partnerstwa między przedsiębiorcą a lokalnym środowiskiem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zachodnich inwestorów, głównie tych nieznanych na krajowych rynkach.

Nie można jednak pomijać równie istotnej funkcji, jaką jest kształtowanie dobrych relacji wśród zatrudnionych. Niejednokrotnie pracownicy, angażując się w pomoc innym, nie tylko realizują swoje ambicje, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9873

Wydanie: 9873

Spis treści
Zamów abonament