Część inwestycji na naukę pójdzie na straty
ROSZCZENIA. Zapisy umowy szkoleniowej rozciągające zobowiązanie pracownika, który rzuci etat, do zwrotu wydatków poniesionych na jego wynagrodzenie za czas zwolnienia z pracy na udział w zajęciach, są nieważne.
- Na podstawie umowy szkoleniowej przyznaliśmy studiującemu pracownikowi zwolnienia z części dnia pracy na udział w zajęciach oraz urlop szkoleniowy. Przez całe studia pobierał też nieznaczne (10-procentowe) dofinansowanie czesnego. Zaraz po zakończeniu nauki złożył wypowiedzenie. Czy możemy domagać się zwrotu poniesionych przez nas kosztów jego edukacji (płatne urlopy, zwolnienie, czesne)? – pyta czytelnik.
Tak, ale tylko częściowo. Obowiązek zwrotu może objąć wyłącznie dopłaty do czesnego i to w odpowiednio obniżonej stawce.
Złamany warunek
W umowie szkoleniowej pracownik może się zobowiązać, że „odpracuje" pomoc pracodawcy w podnoszeniu kwalifikacji, pozostając u niego w zatrudnieniu po zakończeniu nauki (maksymalnie przez 3 lata). Jeśli nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta