Opłacalne związki z państwem
Biznes | Zatrzymani biznesmeni od lat działają na styku sektorów prywatnego i publicznego.
Barbara Oksińska Urszula Zielińska
Trudne chwile przeżywają spółki i akcjonariusze spółek z grupy Marka Falenty, zatrzymanego we wtorek przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego znanego inwestora giełdowego i biznesmena (jego adwokat zgodził się na podanie nazwiska).
Choć Krzysztof Witoń, prezes telekomunikacyjnego Hawe, którego Marek Falenta jest głównym akcjonariuszem, zapewnia, że tzw. afera podsłuchowa i sprawy udziałowca nie mają wpływu na działalność światłowodowej firmy, w środę okazało się inaczej.
Ważne kryterium
Najpierw rano Hawe podało, że służby zatrzymały także wiceprezesa spółki – Krzysztofa Rybkę, wieloletniego współpracownika i członka rodziny Falenty. A po południu państwowe Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR), potencjalny partner finansowy Hawe, zażądały od firmy wyjaśnień. Od tych wyjaśnień PIR uzależnia decyzję, czy wesprze giełdową firmę przy budowie światłowodów docierających bezpośrednio do gospodarstw domowych (w rzadko stosowanej, bo ponoć drogiej, technologii FTTH).
Hawe liczyło na ok. 120...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta