Sprzedaż akcji nie zawsze z PCC
OPTYMALIZACJA | Zbycie udziałów w spółce co do zasady podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jednak nie w każdym przypadku nabywca uiści daninę. W niektórych sytuacjach korzystne może być zawarcie umowy za granicą.
ABC Spółka z o.o. z Wrocławia zamierza nabyć akcje czeskiej spółki akcyjnej (z Pragi) od niemieckiej firmy z Drezna. Sprzedaż nie będzie objęta VAT. Czy istnieje możliwość uniknięcia zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od zakupu tych akcji? – pyta czytelniczka.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (zob. art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych). Umowa sprzedaży akcji w spółce akcyjnej jako sprzedaż praw majątkowych objęta jest zakresem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a tej ustawy, a więc co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC).
Przepisy przewidują wyłączenia
Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegają podatkowi (od czynności cywilnoprawnych) czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta