Gdzie przedsiębiorca znajdzie środki unijne dla siebie
FUNDUSZE EUROPEJSKIE | Tak jak w okresie 2007–2013, w latach 2014–2020 firmy będą mogły szukać dofinansowania w różnych programach, z których część należy do tzw. programów krajowych, inne będą obowiązywały na obszarze konkretnego województwa, a jeden obejmie tzw. makroregion.
Na pierwsze rozdanie środków z tzw. perspektywy finansowej 2014–2020 trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Wciąż trwają prace nad szczegółowymi opisami tzw. programów operacyjnych, które konkretnie będą wskazywać, kto, na co i na jakich warunkach będzie mógł ubiegać się o wsparcie (do wskazania takich szczegółów potrzebne są zresztą akty prawne odnoszące się do zasad udzielania pomocy publicznej, które także są w przygotowaniu). Z punktu widzenia przedsiębiorcy warto śledzić przebieg prac nad tymi dokumentami, a nawet włączyć się w ich tworzenie w ramach konsultacji społecznych. Niemniej jednak nawet bez tych szczegółów można podsumować dotychczasowe ustalenia.
Krajowe i regionalne
Tak jak było dotychczas, tj. w okresie 2007–2013, przedsiębiorcy będą mogli korzystać z tzw. programów krajowych i regionalnych. Te pierwsze mają zasięg ogólnokrajowy, co oznacza, że działania, jakie mają być z nich realizowane i wspierane, mogą być przeprowadzane przez firmy niezależnie od ich siedziby czy miejsca realizacji inwestycji (projektu). Innymi słowy, jeżeli prowadzony będzie konkurs o unijne dotacje, to na równych prawach będzie mogła w nim startować firma z województwa łódzkiego, pomorskiego czy też podkarpackiego. Rozstrzygająca będzie tutaj jakość projektu, a nie to, skąd pochodzi dany przedsiębiorca....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta