Świadczenia rzeczowe dla rodzica bez składek
Wartość świadczeń rzeczowych uzyskanych przez pracownika w okresie pobierania przez niego zasiłku macierzyńskiego nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy.
Tak uznał ZUS Oddział w Gdańsku w decyzji nr 232 z 16 czerwca 2014 r. (DI/100000/43/674/2014).
W tej sprawie wnioskodawca, składając do oddziału ZUS wniosek o wydanie pisemnej interpretacji na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wskazał, że zamierza przyznawać pracownikom (osobom zatrudnionym u niego na podstawie umowy o pracę) różnego rodzaju świadczenia rzeczowe. Są to np. prawo do opieki medycznej, prawo do korzystania ze służbowego telefonu komórkowego do celów prywatnych czy możliwość używania samochodu służbowego do celów prywatnych. Cechą wspólną tych wszystkich świadczeń rzeczowych jest to, że byłyby one uregulowane w wewnątrzzakładowych źródłach prawa pracy obowiązujących w firmie. Ponadto przysługiwałyby pracownikom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta