„Odwrócone” odpowiedzi w sprawie państwa prawa
Na sytuacje i okoliczności, które szkodzą demokracji i praworządności, oraz sposoby, jak im zapobiegać – wskazuje radca prawny.
Ostatnie wydarzenia na scenie polityki po raz kolejny każą się zastanawiać, czym rzeczywiście jest demokratyczne państwo prawne, co naprawdę może je umacniać, a co niewątpliwie wyrządza mu szkody. Próbując odpowiadać na powyższe pytania, nie tylko łatwiej, ale i słuszniej będzie kolejność odpowiedzi odwrócić i zacząć od wskazania na sytuacje i okoliczności szkodliwe dla demokracji i praworządności. Słuszniej dlatego, że wskazując przyczyny szkód, można je w przyszłości eliminować.
Mniej słów, mniej głupstw
Mniej szkód to w bilansie więcej korzyści, czy jak kto woli, mniej słów to mniej głupstw. Szkodliwe dla ładu prawnego są bowiem słowa o prawie wypowiadane publicznie i przyjmowane przez odbiorców jako autorytatywne, choć wcale takimi nie są lub przynajmniej być nie muszą.
To jest przede wszystkim kamyczek do ogródka mediów i ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta