Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organ może zwolnić z obowiązku prowadzenia księgi

15 lipca 2014 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Podatnik, który z powodu podeszłego wieku albo stanu zdrowia chciałby zredukować liczbę zadań związanych 
z prowadzeniem firmy, ma prawo złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o ograniczenie obciążeń w zakresie ewidencjonowania.

Prowadzę sklepik szkolny. Działalność prowadzona jest w niewielkim zakresie. Opłacam podatek dochodowy według zasad ogólnych (skala podatkowa) i prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy z uwagi na podeszły wiek mogę zrezygnować z prowadzenia księgi? – pyta czytelnik.

Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem art. 24a ust. 3 i 5 ustawy o PIT, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, tj. przepisami ustawy o rachunkowości. Księgi należy prowadzić w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy. Podatnicy ci muszą także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a–22o ustawy o PIT (art. 24a ustawy o PIT).

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nieobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych mają obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ustawowe wyłączenia

Na podstawie art. 24a ust. 3 ustawy o PIT ustawodawca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament