Organ może zwolnić z obowiązku prowadzenia księgi
Podatnik, który z powodu podeszłego wieku albo stanu zdrowia chciałby zredukować liczbę zadań związanych z prowadzeniem firmy, ma prawo złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o ograniczenie obciążeń w zakresie ewidencjonowania.
Prowadzę sklepik szkolny. Działalność prowadzona jest w niewielkim zakresie. Opłacam podatek dochodowy według zasad ogólnych (skala podatkowa) i prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy z uwagi na podeszły wiek mogę zrezygnować z prowadzenia księgi? – pyta czytelnik.
Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem art. 24a ust. 3 i 5 ustawy o PIT, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, tj. przepisami ustawy o rachunkowości. Księgi należy prowadzić w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy. Podatnicy ci muszą także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a–22o ustawy o PIT (art. 24a ustawy o PIT).
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nieobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych mają obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Ustawowe wyłączenia
Na podstawie art. 24a ust. 3 ustawy o PIT ustawodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta