Zamiast zawieszenia postępowanie wyjaśniające
Jeżeli rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd, organ administracji ma obowiązek zawiesić postępowanie. Zagadnieniem wstępnym jest jednak tylko taka kwestia, która uniemożliwia wydanie rozstrzygnięcia.
Jeden z dwóch współwłaścicieli nieruchomości, ubiegając się o pozwolenie na budowę, złożył oświadczenie o posiadaniu przez siebie prawa do dysponowaniu tą nieruchomością na cele budowlane. Okazało się jednak, że pozostaje w konflikcie z drugim współwłaścicielem, który nie wyraża zgody na budowę. Organ prowadzący postępowanie administracyjne zawiadomił prokuraturę o złożeniu przez inwestora nieprawdziwego oświadczenia. Czy ma obowiązek zawiesić prowadzone postępowanie? – pyta czytelnik.
Nie. W myśl art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: p.b.) pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie osobie, która złożyła oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wzór takiego oświadczenia jest określony w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta