Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy są przesłanki wykluczenia przedsiębiorcy z postępowania

15 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Sendrowski
źródło: materiały prasowe

Jeżeli podwykonawca zwolni się z realnego obowiązku brania udziału w zamówieniu, to postawi zamawiającego z niedoświadczonym wykonawcą w trudnej sytuacji.

Jeżeli wykonawca (wykazując spełnianie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych: dalej ustawa) polega na zasobach innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia, zamawiający może żądać od wykonawcy przedstawienia dokumentów potwierdzających brak podstaw do ich wykluczenia (takich jak: oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia, odpisy z właściwego rejestru, zaświadczenia z US, ZUS, Krajowego Rejestru Karnego).

Mówi o tym § 3 ust. 4 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (dalej: rozporządzenie).

Uprawnienie zamawiającego

Żądanie od podmiotów trzecich dokumentów świadczących o braku podstaw do wykluczenia w każdej sytuacji, niezależnie od wartości zamówienia, jest uprawnieniem zamawiającego, który może z niego skorzystać. Dlatego zamawiający zobowiązany jest wyraźnie zastrzec w SIWZ obowiązek przedkładania tych dokumentów również przez podmioty trzecie, udostępniające swój potencjał.

Nie budzi wątpliwości, gdy wykonawca zaznacza w ofercie, że zamierza przy realizacji zamówienia korzystać z podwykonawców. Zgodnie z ugruntowanym w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament