Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż bitcoinów z PIT według skali podatkowej

15 lipca 2014 | Prawo | Mateusz Maj
Monika Ławnicka
źródło: materiały prasowe
Monika Ławnicka

Interpretacja | Wymiana bitcoinów na oficjalną walutę jest kwalifikowana jako zbycie praw majątkowych. Nie można do niej stosować 19-proc. stawki PIT.

Warszawska Izba Skarbowa w niedawnej interpretacji wyjaśnia, że handel wirtualną walutą ma jak najbardziej realne konsekwencje. To nic, że ustawa o PIT była uchwalona prawie 20 lat przed powstaniem bitcoinów i posłowie nie mogli nawet myśleć o obciążeniu daniną wymiany e-waluty. Przepisy są tak skonstruowane, by opodatkować każdy dochód.

Bitcoin to internetowa kryptowaluta – system wirtualnych punktów, coraz częściej akceptowanych jako środek płatniczy w transakcjach online, oparty na rozwiązywaniu skomplikowanych operacji matematycznych.

Podatnik, który poprosił izbę skarbową o wyjaśnienia, opisał, że nabywał wirtualne środki płatnicze w 2011 r. i 2013 r. Sprzedał je w 2013 r.

Transakcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament