Czy utrata nieposzlakowanej opinii uzasadnia wypowiedzenie
Sąd rejonowy poinformował urząd o warunkowym umorzeniu postępowania karnego toczącego się wobec zatrudnionego w nim pracownika służby cywilnej o czyn z art. 226 § 1 kodeksu karnego, polegający na znieważeniu funkcjonariusza policji słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę z powodu utraty przez niego nieposzlakowanej opinii w związku popełnieniem czynu zabronionego. Czy miał takie prawo?
Sąd Najwyższy, który zajmował się podobną sprawą, uznał, że tak. Jego zdaniem, co podkreślił w wyroku z 5 czerwca 2012 r. (II PK 263/11, OSNP 2013/11-12/129), w służbie cywilnej obowiązują podwyższone kryteria oceny pracownika, w tym także dokonywane w zakresie posiadania „nieposzlakowanej opinii". Zachowanie polegające na znieważeniu w stanie nietrzeźwości funkcjonariusza policji można zakwalifikować jako powodujące utratę takiej opinii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta