Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy utrata nieposzlakowanej opinii uzasadnia wypowiedzenie

15 lipca 2014 | Administracja


Sąd rejonowy poinformował urząd o warunkowym umorzeniu postępowania karnego toczącego się wobec zatrudnionego w nim pracownika służby cywilnej o czyn z art. 226 § 1 kodeksu karnego, polegający na znieważeniu funkcjonariusza policji słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę z powodu utraty przez niego nieposzlakowanej opinii w związku popełnieniem czynu zabronionego. Czy miał takie prawo?

Sąd Najwyższy, który zajmował się podobną sprawą, uznał, że tak. Jego zdaniem, co podkreślił w wyroku z 5 czerwca 2012 r. (II PK 263/11, OSNP 2013/11-12/129), w służbie cywilnej obowiązują podwyższone kryteria oceny pracownika, w tym także dokonywane w zakresie posiadania „nieposzlakowanej opinii". Zachowanie polegające na znieważeniu w stanie nietrzeźwości funkcjonariusza policji można zakwalifikować jako powodujące utratę takiej opinii....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament