Fiskus miał prawo uzależnić wysokość stawki od PKWiU
Państwa członkowskie mogą stosować nomenklaturę scaloną, aby precyzyjnie określić zakres danej kategorii towarów.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 23 maja 2014 r. (I SA/Kr 387/14).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację przedsiębiorca wyjaśnił, że jest czynnym podatnikiem VAT. Jego działalność polega na prowadzeniu pod wspólną marką punktów gastronomicznych oferujących gotowe potrawy do spożycia na miejscu lub na wynos. Punkty te są nastawione przede wszystkim na tzw. codzienne żywienie (casual dining), głównie lunche i obiady. Z informacji przedstawionych przez podatnika wynikało, że punkty te nie są typowymi restauracjami. Przedsiębiorca podkreślał, że zasadniczą cechą wszystkich prowadzonych przez niego punktów gastronomicznych jest ich prawie całkowita samoobsługowość. Rolą obsługi punktu jest pobieranie ceny za zakupiony posiłek oraz zapewnianie właściwego stanu zaopatrzenia (uzupełnianie dań, zapewnianie dostępności sztućców, talerzy, tac itp.).
Podatnik zapytał, czy sprzedaż powinna być uznana za dostawę gotowych dań i posiłków i jako taka korzystać z obniżonej stawki VAT w wysokości 5 proc. (art. 41 ust. 2a w związku z poz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta