Za nieuzasadnioną nieobecność można potrącić tylko dietę
Rada gminy nie może ustalić jakiejkolwiek odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchylanie się przez radnego od aktywnego uczestnictwa w jej sesjach. Jej uprawnienia w tym zakresie są ograniczone.
Leszek Jaworski
Zbliża się koniec kadencji organów samorządowych l. 2010–2014. Upływa ona 21 listopada 2014 r. Ci z radnych, którzy najprawdopodobniej zdają sobie sprawę, że nie mają szans na reelekcję, często nie biorą udziału w sesjach rady lub sejmiku województwa, przez co paraliżują jej pracę i podejmowanie uchwał. Samorząd różnymi sposobami próbuje dyscyplinować nieobecnych radnych. Niestety, nie wszystkie z tych sposobów są zgodne z prawem.
Obowiązek udziału w sesjach
Czynny udział w pracach rady i innych jej strukturach (np. komisjach) to nie tylko prawo, ale i obowiązek radnego. W myśl art. 24 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Podobne zalecenia znajdują się w pozostałych ustawach ustrojowych samorządu (art. 21 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym oraz art. 23 ust. 3 ustawy o samorządzie województwa). Aktywne uczestnictwo w gremium, do którego radny został wybrany wolą mieszkańców, wynika także z aktu ślubowania, jakie składa każdy z nich wraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta