Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do czego zobowiązany jest przewoźnik lotniczy

15 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Przełożony lot, opóźniony przylot do miejsca docelowego, brak miejsca na pokładzie mimo wykupionego biletu? W takich przypadkach pasażerowi przysługuje opieka ze strony przewoźnika, a czasem także odszkodowanie.

Rozpoczął się czas wakacyjnych podróży. Przynajmniej część turystów zdecyduje się w tym czasie na skorzystanie z usług linii lotniczych. I chociaż nikomu nie życzymy niespodziewanych przerw w podróży i opóźnień z tego wynikających, to warto sobie przypomnieć, czego w takich przypadkach ma prawo żądać od przewoźnika konsument. A o takich podstawowych prawach pasażera przypomina Urząd Lotnictwa Cywilnego, który wraz z wieloma innymi instytucjami bierze udział w akcji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?". Najczęstsze przykre sytuacje, jakie mogą spotkać pasażera, to opóźnienie wylotu, odwołanie lotu lub brak miejsca na pokładzie. I tak, jak informuje ULC, w przypadku gdy lot jest opóźniony, przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerowi posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania, umożliwić wykonanie dwóch rozmów telefonicznych, przesłania dwóch wiadomości faksem lub e-mailem. Być może te ostatnie uprawnienia w dobie powszechnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament