Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na wniosek podatnika organ może umorzyć koszty postępowania

15 lipca 2014 | Dobra Firma | Regina Drabik
WZÓR wniosku o umorzenie kosztów postępowania podatkowego
źródło: Rzeczpospolita
WZÓR wniosku o umorzenie kosztów postępowania podatkowego

Przedsiębiorca, który nie jest w stanie zapłacić kwot związanych z wydaniem opinii przez biegłego, ma prawo ubiegać się o zwolnienie go z obowiązku ich uiszczenia. Prośbę musi uzasadnić ważnym interesem swoim lub publicznym.

Regina Drabik

∑ Organ podatkowy obciążył nas kosztami postępowania. Jest to znaczna kwota, gdyż dotyczy opinii biegłego z zakresu finansów i rachunkowości. Nasza firma nie jest obecnie w stanie zapłacić tych kosztów z uwagi na złą kondycję finansową firmy. Czy możemy złożyć podanie o darowanie nam tych kosztów? – pyta czytelnik.

Podatnik ma prawo złożyć wniosek o umorzenie kosztów postępowania podatkowego, jednak organ podatkowy nie zawsze musi się przychylić do takiego wniosku. Ustawodawca dopuścił bowiem możliwość umorzenia kosztów postępowania na wniosek podatnika. Sam organ podatkowy bez wniosku podatnika nie zrobi nic. Składając jednak taki wniosek, należy pamiętać o spełnieniu pewnych obligatoryjnych przesłanek. Nie zawsze bowiem jest możliwe, aby koszty postępowania mogły zostać umorzone.

Złożenie wniosku nie powoduje obowiązku uiszczenia opłaty.

Uznaniowy charakter decyzji

Zgodnie z art. 270 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organ podatkowy na wniosek osoby obowiązanej, w przypadku uzasadnionym jej ważnym interesem lub interesem publicznym, może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament