Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wszystkie zezwolenia przechodzą na następcę

15 lipca 2014 | Dobra Firma | Adam Bigas

Jednoosobowa spółka powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną 
nie musi ponownie składać zabezpieczeń akcyzowych.

- Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i mam zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Obecnie zamierzam przekształcić swoje przedsiębiorstwo w jednoosobową spółkę z o. o. Czy jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia mojego przedsiębiorstwa wstąpi w moje dotychczasowe prawa i obowiązki, a zwłaszcza czy przekształcona spółka stanie się podmiotem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, decyzji o zwolnieniu z obowiązku złożenia zabezpieczenia i zgody na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego? – pyta czytelnik.

Aby udzielić odpowiedzi na przedstawione pytanie, należy ustalić, czy w opisanej sytuacji mamy do czynienia z następstwem w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Pochodne nabycie praw

Następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. Jeśli następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu, to mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw i obowiązków poprzednio już istniejących. W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament