Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędy księgowej obciążają płatnika

15 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Magdalena Januszewska
źródło: materiały prasowe

Nawet jeśli przedsiębiorca lub pracodawca korzysta z pomocy profesjonalisty, który prowadzi rozliczenia z ZUS, 
to i tak odpowiada przed organem rentowym za niedopełnienie przez niego obowiązków.

Najbardziej oczywistą konsekwencją pomyłek jest nakaz późniejszego uregulowania składek w prawidłowej wysokości z odsetkami. Niekiedy jednak skutki bywają bardziej dotkliwe, a nawet nieodwracalne. Nie zawsze uda się ich uniknąć, odwołując się do sądu.

Wpłata po terminie

Dotyczy to np. dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jeśli zainteresowany nie zgłosi się na czas do tego ubezpieczenia, nie skorzysta z zasiłków w razie choroby lub macierzyństwa. Ten sam skutek przyniesie nieprawidłowe opłacenie składki chorobowej, bo zainteresowany wypada z tego ubezpieczenia z mocy prawa.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 7 lipca 2004 r. (III AUa 547/03) zlecenie przez ubezpieczonego osobie trzeciej zapłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie usprawiedliwia opóźnienia, które powstało w jej uregulowaniu. Wyrok ten zapadł w sytuacji, w której prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opłacił za siebie składkę na ubezpieczenie chorobowe po terminie, przez co ono ustało. Do opóźnienia doszło z powodu błędu księgowej. Przedsiębiorca w tym czasie wyjechał na rehabilitację. ZUS odmówił przywrócenia terminu do opłacenia tej składki. Także sąd uznał, że jeśli ubezpieczony skorzystał z pośrednictwa innej osoby, to jego obciąża jej niestaranność....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament