Opłata skarbowa a ważność pełnomocnictwa
Do gminy wpłynął wniosek, w którym pełnomocnik wnioskodawcy domaga się od gminy nabycia nieruchomości. Pełnomocnik twierdzi, że nieruchomość została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i w związku z powyższym w znaczącym zakresie została obniżona jej wartość. Skutkuje to możliwością skierowania do gminy roszczenia o odkupienie nieruchomości. W urzędzie gminy zauważono, że od pełnomocnictwa nie została uiszczona opłata skarbowa. Gmina wezwała wnioskodawcę do jej uiszczenia w ciągu siedmiu dni od uzyskania wezwania. Zastrzeżono, że po upływie tego terminu wniosek zostanie pozostawiony bez rozpoznania. Czy stanowisko gminy jest poprawne?
Nie.
W urzędzie gminy – formułując takie pismo – popełniono co najmniej dwa błędy. Pierwszy polega na uzależnieniu ważności udzielonego pełnomocnictwa od uiszczenia opłaty skarbowej. Oczywiście, nie budzi wątpliwości, że za ustanowienie pełnomocnictwa i złożenie dokumentu stwierdzającego jego ustanowienie do organu administracji publicznej powinna zostać zapłacona opłata skarbowa. Obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta