Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaszkodzi tylko ta pomyłka, która zaniży należności ZUS

15 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Magdalena Januszewska

Nie każdy błąd przy ustalaniu składki wypadkowej uzasadnia ukaranie płatnika podwyższeniem mu stopy procentowej o połowę.

Dla ubezpieczających do dziewięciu osób jest ona zryczałtowana. U płatników ubezpieczających więcej osób zasady są bardziej skomplikowane, ale w uproszczeniu można wyróżnić tych, którzy sami ustalają tę stopę, i tych, u których bierze w tym udział ZUS.

Artykuł 34 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm., dalej ustawa wypadkowa) przewiduje, że jeżeli płatnik nie przekaże danych lub poda je nieprawdziwe, co spowoduje zaniżenie stopy procentowej składki wypadkowej, ZUS ustala tę stopę, w drodze decyzji, na cały rok składkowy w wysokości 150 proc. stopy ustalonej na podstawie prawidłowych danych. Płatnik musi wtedy odprowadzić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament