Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchwała: regulamin gminnego kąpieliska

15 lipca 2014 | Administracja | Mariusz Lachowski
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
Mariusz Lachowski
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Mariusz Lachowski
Zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze wodnym zarządzanym przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta jest zadaniem własnym gminy
autor zdjęcia: Michał Walczak
źródło: Fotorzepa
Zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze wodnym zarządzanym przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta jest zadaniem własnym gminy

Od tego, czy regulamin korzystania z gminnego kąpieliska został opracowany prawidłowo i zgodnie z zasadami techniki prawodawczej, zależy bezpieczeństwo korzystających z wypoczynku mieszkańców gminy i turystów.

Co mówią przepisy

Definicja kąpieliska została ustalona w art. 9 ust. 1 pkt 5a ustawy – Prawo wodne. Ten właśnie przepis jest podstawą prawną wydawania uchwał rad gmin wyznaczających kąpieliska.

„Art. 9. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o: (...)

5a) kąpielisku rozumie się przez to wyznaczony uchwałą rady gminy, wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, określoną w uchwale rady gminy w sprawie wykazu kąpielisk, pod warunkiem, że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli; kąpieliskiem nie jest: basen pływacki, basen uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych, sztuczny, zamknięty zbiornik wodny, oddzielony od wód powierzchniowych i wód podziemnych;(...)".

Definicję tę, na potrzeby bezpieczeństwa osób kąpiących się, doprecyzowuje art. 2 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, który w pkt 1 i 2 stanowi:

„Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) obszarze wodnym rozumie się przez to wody śródlądowe oraz wody przybrzeżne w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z późn. zm.), a także kąpielisko, miejsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament