Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozpad małżeństwa można złagodzić

15 lipca 2014 | Prawo | Piotr Zasada
Piotr Zasada
źródło: materiały prasowe
Piotr Zasada

Jak skutecznie domagać się zabezpieczenia w sprawach o rozwód – analizuje prawnik.

Wbrew powszechnej opinii zasadniczym celem postępowania rozwodowego jest utrzymanie rodziny. Gdy okazuje się to niemożliwe, skuteczne zastosowanie środków zabezpieczających może złagodzić skutki związane z jej rozpadem oraz zapewnić ochronę uprawnionego przed negatywnymi skutkami, jakie powoduje przedłużający się proces.

Wagę instytucji zabezpieczenia w sprawach rozwodowych wzmacnia dodatkowo jego charakter. Najczęściej zabezpieczenie takie ma charakter nie konserwacyjny, czyli zmierzający do zapewnienia wykonalności przyszłego orzeczenia, lecz nowacyjny, a więc równoznaczny z tymczasowym uregulowaniem stosunków między uprawnionym i obowiązanym, nie wyłączając tymczasowego zaspokojenia roszczenia. Co więcej, w praktyce nierzadko zdarza się, że orzeczenie kończące postępowanie nie odbiega od rozstrzygnięcia tymczasowego zawartego w postanowieniu zabezpieczającym. Już na wstępnym etapie sprawy warto zatem poświęcić uwagę wnioskowi o udzielenie zabezpieczenia, albowiem staranność ta może się przełożyć na ostateczny wynik sprawy.

Istotne przesłanki

Niestety, wiele składanych do sądu wniosków wykazuje zasadnicze braki. Najczęściej sprowadzają się one do niezrealizowania przesłanki uprawdopodobnienia roszczenia.

Wymóg ten kształtuje się różnorodnie, w zależności od oczekiwanego rozstrzygnięcia. W przypadku domagania się zabezpieczenia roszczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9889

Wydanie: 9889

Spis treści
Zamów abonament