Ważniejsze treść i obowiązki niż nazwa kontraktu
Umowa z urzędem pracy nie przesądza o formie zatrudnienia bezrobotnego. O jego pracowniczym charakterze decydują głównie zadania wykonywane w podporządkowaniu poleceniom szefa.
Pracodawca zawarł ze starostą umowę dotyczącą odbywania stażu w jego firmie. Finansuje go starosta na zasadach określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 674 ze zm., dalej ustawa o promocji). W umowie znalazło się postanowienie, że po zakończeniu stażu ze stażystą zostanie zawarte zlecenie na sześć miesięcy. Pracodawca ma wątpliwości, czy może podpisać ze stażystą umowę cywilnoprawną, kiedy w rzeczywistości jego dalszy pobyt w firmie będzie miał charakter stosunku pracy.
Nie takie związanie
Niedopuszczalne jest zastąpienie umowy o pracę tą cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy określonych w kodeksie pracy. Dlatego ze stażystą trzeba podpisać angaż na czas określony (sześć miesięcy) lub tak z nim zmodyfikować dalszą współpracę, aby nie budziła wątpliwości, że mamy do czynienia z umową cywilnoprawną.
Na podstawie art. 53 ustawy o promocji starosta może skierować bezrobotnych do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający sześciu miesięcy lub do 12 miesięcy (bezrobotnych, którzy nie ukończyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta