Trzeba wykazać rzeczywisty przebieg transakcji
Wystawiając setki dokumentów sprzedaży w miesiącu, trudno uniknąć błędów. Poza tym ustalone między kontrahentami warunki handlowe mogą ulec zmianie. To najczęściej występujące przesłanki sporządzania faktur korygujących.
Grzegorz Gębka
Standardowo transakcja gospodarcza między przedsiębiorcami jest dokumentowana poprzez wystawienie faktury. Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla rozliczeń podatkowych – w szczególności w podatku od towarów i usług. Jednocześnie jest odzwierciedleniem stanu faktycznego transakcji.
Biorąc pod uwagę liczbę faktur sporządzanych przez podatników każdego dnia, nie dziwi, że zdarzają się przypadki, gdy zawierają one błędy wymagające poprawienia. Zmiana zapisów w tych dokumentach jest wymagana także wtedy, gdy zmieniły się określone warunki transakcji (np. obniżono cenę, udzielono rabatu etc.). W takich okolicznościach zachodzi konieczność wystawienia faktury korygującej, którą doprowadza się wystawiony pierwotnie dokument do stanu odzwierciedlającego rzeczywisty przebieg transakcji.
Charakterystyka ogólna
Regulacje dotyczące faktur oraz faktur korygujących 1 stycznia 2014 r. zostały przeniesione z rozporządzenia wykonawczego do ustawy. Zmodyfikowano przy tym nieco przepisy – głównie ich systematykę – jednak kluczowe założenia funkcjonowania mechanizmu faktury korygującej pozostały niezmienione.
Faktura korygująca „(...) wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta