Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto zadbać o odpowiednie zapisy w umowach eksportowych

11 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Paulina Szwed Joanna Poznańska

Zaliczka na poczet wysyłki poza UE może być opodatkowana stawką 0 proc. VAT, także gdy wywóz towarów nastąpi po upływie dwóch miesięcy od końca miesiąca jej otrzymania. Termin ten musi jednak wynikać ze specyfiki dostawy.

Specyfika dostawy musi mieć potwierdzenie w uzgodnionych przez strony warunkach dostawy.

Eksport towarów poza granice Unii Europejskiej został przez polskiego ustawodawcę uregulowany w szczególny sposób. Co do zasady podlega on opodatkowaniu preferencyjną stawką VAT w wysokości zero proc. Jednak możliwość zastosowania tej stawki została uzależniona od spełnienia ściśle określonych przesłanek. Zasadniczym warunkiem jest konieczność posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej dokumentu celnego potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Unii.

Czasu jest niewiele...

Istnieje także możliwość zastosowania stawki zero proc. w przypadku otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów. I tak, na podstawie art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, do zaliczek na poczet eksportu stosuje się zerową stawkę podatku pod warunkiem, że wywóz towarów nastąpi w terminie dwóch miesięcy od końca miesiąca otrzymania zaliczki, a podatnik będzie posiadał dokument celny potwierdzający ich wywóz. Z uwagi na relatywnie krótki termin wywozu zaliczkowanych towarów (dwa miesiące), regulacja ta mogłaby spowodować wiele komplikacji dla podatników eksportujących towary. Tym bardziej że udzielanie zaliczek ma zwykle miejsce w przypadku kompleksowych projektów, których realizacja jest rozłożona w czasie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9912

Wydanie: 9912

Spis treści
Zamów abonament