Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy lokal spod młotka to zawsze okazja

11 sierpnia 2014 | Nieruchomości Warszawa | Aneta Gawrońska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Licytacje | Chętni na nieruchomości od komornika muszą się liczyć z dużą konkurencją. Na co jeszcze uważać, bijąc się o mieszkanie?

Pod młotek trafia coraz więcej mieszkań i domów. – W 2010 r. doliczono się ponad 100,8 tys. zajęć nieruchomości. Rok później liczba ta urosła do 157,2 tys. – podaje Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.com. – W latach 2010–2011 komornicy zlicytowali odpowiednio 3657 i 4476 nieruchomości. Teraz takie dane trudno uzyskać. Według moich szacunków liczba zająć nieruchomości może dziś wynosić co najmniej ćwierć miliona, a liczba licytacji to prawdopodobnie kilkanaście tysięcy rocznie – dodaje.

Uwaga! Pułapki

Informacje o licytowanych nieruchomościach znajdziemy w serwisie Krajowej Rady Komorniczej. W mieszkaniach można przebierać. – W 2012 r. pojawiło się nieco ponad 14 tysięcy obwieszczeń o pierwszej lub drugiej licytacji nieruchomości. Rok później opublikowano już 24 687 ogłoszeń. Tylko od stycznia do maja tego roku o licytacjach nieruchomości komornicy zdążyli poinformować już 14261 razy – podaje Jarosław Jędrzyński. Według niego pod koniec roku liczba takich ogłoszeń może sięgać ok. 40 tys.

Analityk portalu RynekPierwotny.com zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie mieszkaniami na licytacjach. Powodem jest m.in. możliwość kupna nieruchomości często poniżej jej rynkowej wartości.

Katarzyna Brzezińska z Grupy Emmerson przypomina, że aby nieruchomość trafiła na licytację, komornik musi zlecić jej oszacowanie, którego dokonuje rzeczoznawca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9912

Wydanie: 9912

Spis treści
Zamów abonament