Działka bez czynszu to nieodpłatne świadczenie
Spółka, która realizuje inwestycję na bezpłatnie udostępnionym gruncie, będzie musiała zapłacić podatek.
Spór w sprawie dotyczył prawidłowości rozliczenia CIT za lata 2008–2011. Fiskus ustalił, że spółka w swojej działalności korzystała z obcych gruntów oraz pomieszczeń biurowych. Chodziło głównie o umowę o korzystaniu z nieruchomości na cele budowy i eksploatacji farmy wiatrowej. Fiskus uznał, że była to umowa dzierżawy i że spółka uzyskała przychody z nieodpłatnych świadczeń, których nie wykazała w księgach podatkowych, zaniżając przez to przychody. W ocenie spółki sporna umowa – pomimo jej tytułu – nie jest umową dzierżawy, ale umową nienazwaną. Dlatego przypisywanie jej skutków typowej umowy dzierżawy oznacza błędną kwalifikację. Zdaniem spółki to, że nie uiszcza ona od momentu zawarcia tej umowy żadnych kwot, nie oznacza, że uzyskała z tego tytułu jakiekolwiek korzyści.
Ostatecznie sprawa trafiła na wokandę. Ale WSA w Olsztynie przyznał rację urzędnikom. Przypomniał, że pojęcie „nieodpłatne świadczenie" ma na gruncie prawa podatkowego szersze znaczenie niż w prawie cywilnym. Obejmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta