Troska o pamięć wzmacnia Polskę
Wielu ludziom opozycji nikt nie powiedział nawet „dziękuję". Dlatego im pomagamy - mówi Mateusz Morawiecki.
Pański bank jest znany ze wspierania patriotycznych projektów. Dlaczego to robicie?
Mateusz Morawiecki, prezes Banku Zachodniego WBK: Dla młodego pokolenia twarzami antykomunistycznej opozycji są ludzie ciągle pokazywani w mediach, dla których rok 1989 był początkiem pasma sukcesów, przywilejów oraz kariery w polityce i biznesie. A na przykład „Encyklopedia Solidarności", którą wspieramy, przypomina o tysiącach działaczy zupełnie dziś zapomnianych, którzy ponieśli ofiary największe – byli skazywani nawet na dziesięć lat więzienia czy torturowani prądem elektrycznym, co naprawdę jeszcze w latach 80. na polskiej prowincji się zdarzało.
Czy nie są docenieni?
Tym ludziom, którzy walce o wolną Polskę poświęcili swoje zdrowie, bezpieczeństwo swych rodzin, całe lata swego życia – często nikt nie powiedział „dziękuję".
Ile pieniędzy wydaliście na „Encyklopedię"?
Nie mogę ujawnić tej kwoty. Zdecydowaliśmy jednak, że będzie ona spora, gdy zorientowaliśmy się, że jest to dzieło tworzone mrówczą pracą bardzo rzetelnych, zdeterminowanych i nieliczących na zarobek entuzjastów. Podobnych do tych wspaniałych, bezimiennych ludzi solidarnościowego podziemia.
Proszę mi wierzyć – młodzi Polacy są naprawdę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta