Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kino czasu kryzysu

11 sierpnia 2014 | Kultura | Barbara Hollender
<Michał Oleszczyk, rocznik 1982. Krytyk filmowy, dr filmoznawstwa, współpracownik m.in. „Kina”, dwutygodnika.com oraz amerykańskiego portalu RogerEbert.com. Jego blog filmowy „Ostatni fotel po prawej stronie” otrzymał tytuł bloga roku  w kategorii kultura  w konkursie Onet.pl  w 2010 roku.  W latach 2011–2013 był programerem i rzecznikiem prasowym festiwalu Off Plus Camera  w Krakowie. Od grudnia 2013 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu filmowego w Gdyni
autor zdjęcia: Sławomir Pultyna
źródło: Rzeczpospolita

Michał Oleszczyk | Dyrektor artystyczny festiwalu w Gdyni mówi Barbarze Hollender o kondycji polskiego filmu.

Festiwal jest dobry, jeśli dobre są filmy. Poprzedni rok – z „Idą", „Papuszą" czy „Chce się żyć" – był znakomity. Krytycy pisali, że najlepszy po 1989 roku. Trudno będzie go powtórzyć.

Michał Oleszczyk: Nie odpowiadam za stan polskiego kina; mogę wybierać tytuły spośród tych, które zgłaszają producenci. Ale, oczywiście, ma pani rację i wiele osób uprzedzało mnie, że ten sezon będzie słabszy od poprzedniego. Nawet zgłoszeń było mniej. Przed rokiem 42, teraz – 31. Myślę jednak, że udało się nam się zakwalifikować do głównego konkursu 13 interesujących filmów. Nie miałem wrażenia, bym poruszał się po jałowej ziemi.

Jaki więc ten rok będzie?

Nie mogę jako dyrektor festiwalu recenzować filmów. Powiem jedynie, że to wyraźnie konkurs czasu kryzysu. Większość twórców opisuje świat w stanie rozpadu. Mamy tylko jedną komedię – debiut Grzegorza Jaroszuka „Kebab i horoskop", też zresztą specyficzną, bo bez jednego uśmiechu.

Debiutów nie ma dużo.

Trzy, ale ciekawe. Od kina gatunkowego – rasowego thrillera „Jeziorak" Michała Otłowskiego do „Hardkor Disko", gdzie Krzysztof Skonieczny szuka własnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9912

Wydanie: 9912

Spis treści
Zamów abonament