Jak wykazać podział wyniku i wypłatę dywidendy
Po zatwierdzeniu sprawozdania jednostki za dany rok obrotowy osiągnięty zysk lub strata są odpowiednio przeksięgowywane na konto „Rozliczenie wyniku finansowego".
Beata Dzierżanowska
Funkcjonując przez cały rok, spółka wypracowuje wynik finansowy (zysk lub stratę). Wynik finansowy ujęty jest na koncie „Wynik finansowy". Konto to może wykazywać na koniec roku saldo kredytowe, które oznacza zysk, bądź saldo debetowe, które oznacza stratę.
Podział wyniku finansowego może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy.
Należy pamiętać, że w przypadku jednostek, które mają obowiązek badania sprawozdania finansowego, zatwierdzenie takiego sprawozdania powinno się odbyć po wyrażeniu przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu. Dopiero następnym etapem jest podział i przeksięgowanie wyniku finansowego. Podział wyniku finansowego lub pokrycie straty przeprowadzone bez spełnienia tego warunku są nieważne z mocy prawa. Uregulowania te zostały ujęte w art. 53 ustawy o rachunkowości (dalej: uor).
Zgodnie z art. 53 ust. 1 uor roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego. Jeżeli jednostka ma obowiązek badania rocznego sprawozdania finansowego (art. 64 ust. 1 uor), to sprawozdanie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta