Podatki lokalne do gruntownej reformy
O najnowszej nowelizacji podatku od nieruchomości, leśnego i rolnego, nieudanej próbie wprowadzenia definicji garażu i konieczności stworzenia spójnego systemu opodatkowania nieruchomości w Polsce – opowiada sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w rozmowie z Aleksandrą Tarką.
SŁAWOMIR PRESNEROWICZ
W Sejmie pojawił się projekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym. Przy tej okazji zaplanowano zmiany w podatkach: lokalnych, rolnym i leśnym. Co pan sądzi o tej propozycji?
Sławomir Presnerowicz: Rzeczywiście, w tym pakiecie jest kilkadziesiąt zmian ustaw, w tym bardzo ważnych dotyczących podatków lokalnych. Większość propozycji do trzech ustaw podatkowych oceniam pozytywnie. Są oczekiwane przez środowisko samorządowe i naukowe. Mój matecznik naukowy, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, od wielu lat jest ośrodkiem, który prężnie działa w tym zakresie. Szef mojej katedry prof. Eugeniusz Ruśkowski od lat uczestniczy w pracach reformujących funkcjonowanie finansów lokalnych. Tak samo jak znakomity specjalista prof. Leonard Etel, który poświęcił wiele publikacji reformie opodatkowania nieruchomości. Wiele postulatów wcześniej zgłaszanych zostało uwzględnionych w tym projekcie. Niestety, mam też wątpliwości, którymi chciałby się podzielić. Uważam, że na obecnym etapie procedowania niektóre problemy można wyeliminować. Zwłaszcza że moja ocena wynika z prowadzonych badań naukowych oraz praktyki.
Proponowane rozwiązania ułatwią życie podatnikom czy fiskusowi?
Na pewno w wielu kwestiach ułatwią życie organom podatkowym. Są oczekiwane przez środowisko samorządowe i były z nim konsultowane....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta