Odpisy także od samochodu kupionego na spółkę z ojcem
Gdy maszyna należy do przedsiębiorcy tylko w części, to jej wartość początkową ustala się proporcjonalnie do jego udziału we własności tej rzeczy. Dotyczy to m.in. przypadku, gdy współwłaścicielem jest rodzic podatnika.
Marcin Szymankiewicz
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów). Nabyłem używany samochód osobowy wspólnie z ojcem od osoby indywidualnej za cenę 20 000 zł. Chciałbym zaliczyć ten samochód do moich środków trwałych, gdyż planuję go używać na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Czy mogę amortyzować ten pojazd, mimo że jestem tylko jego współwłaścicielem, a nie właścicielem? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają (z zastrzeżeniem art. 22c ustawy o PIT) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta