Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kredyt hipoteczny często utrudnia rozwód i podział majątku

11 sierpnia 2014 | Nieruchomości Warszawa | gb
Aleksandra Dalecka jest adwokatem, ekspertem w dziedzinie nieruchomości w kancelarii Zdanowicz i Wspólnicy. Specjalizuje się w obsłudze prawnej spółek oraz w transakcjach handlowych.
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Aleksandra Dalecka jest adwokatem, ekspertem w dziedzinie nieruchomości w kancelarii Zdanowicz i Wspólnicy. Specjalizuje się w obsłudze prawnej spółek oraz w transakcjach handlowych.

PORADNIK | Sąd nie zdecyduje w czasie rozprawy rozwodowej, 
czy kredyt na mieszkanie ma spłacać mąż czy żona. 
Jak podzielić pozostały majątek?

Jak się podzielić mieszkaniem kupionym na kredyt, w związku ze sprawą rozwodową? Jeden z małżonków chce sprzedać lokal, a drugi – nie. Ale zobowiązanie wobec banku ciąży na obojgu... Jak rozstrzygnąć spór?

Aleksandra Dalecka: Jest to jedno z najczęściej pojawiających się obecnie pytań w związku z rozwodami w mojej praktyce zawodowej. Boom kredytowy w ostatniej dekadzie, a także przeszacowanie wartości nieruchomości, które wówczas miało miejsce, czyni podział majątku w takiej sytuacji dość skomplikowanym zagadnieniem.

Należy przede wszystkim sobie uświadomić, że sąd w sprawie rozwodowej podzieli majątek wspólny tylko i wyłącznie wtedy, gdy przeprowadzenie takiego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu (art. 58 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Podział takiego mieszkania przy rozwodzie jest zatem w praktyce tylko możliwy na zgodny wniosek stron.

Po drugie, co jest jeszcze ważniejsze, wyrok sądu będzie dzielił aktywa, a nie długi małżonków.

Co to w praktyce oznacza?

Sąd nie może prawnie skutecznie wskazać, kto przejmuje na siebie kredyt lub w jakich częściach ma być on spłacony względem banku. Jest to zresztą rozwiązanie zrozumiałe: bank nie uczestniczy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9912

Wydanie: 9912

Spis treści
Zamów abonament