Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef zapłaci za wypadek, choć pracownik naruszył zasady BHP

21 października 2014 | Prawo i praktyka | Rafał Krawczyk

UMOWY | Za skutki lekceważenia przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy zawsze odpowiada pracodawca. I to nawet 
jeśli wypadkowi uległ podwładny, który miał własne obowiązki w zakresie dbania o warunki wykonywania pracy.

Bezwzględny charakter obciążenia pracodawcy za stan BHP w zakładzie wprowadza art. 207 § 1 kodeksu pracy. Obowiązek zapewnienia przez firmę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zwykle ceduje się na zatrudnianych (niezależnie od obowiązków BHP obciążających ich jako etatowców) lub powierza innym specjalistycznym podmiotom zewnętrznym.

Zlecając wykonanie części lub całości takich obowiązków jednemu lub kilku zatrudnionym albo innemu podmiotowi, szef nie uwolni się od odpowiedzialności. Nawet wtedy obowiązuje zasada, że to on sam odpowiada za stan BHP oraz konsekwencje naruszeń w tym zakresie. Wprost określono ją podczas ostatniej zmiany art. 207 § 1 k.p. Do sformułowania o ponoszeniu przez szefa odpowiedzialności za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy dodano wyraźne zastrzeżenie, że na jej zakres nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie BHP oraz powierzenie wykonywania zadań służby BHP specjalistom spoza zakładu, o których mowa w art. 23711 § 2 k.p.

Cała fabryka

Bezpieczeństwo wykonywania pracy zapewnia się na terenie całego zakładu, a nie tylko w miejscach, gdzie etatowiec wykonuje swoje czynności. W uchwale z 7 lutego 2013 r. (III UZP 6/12) Sąd Najwyższy wskazał, że pracodawca odpowiada za szkody, które poniósł podwładny w związku z wykonywaniem pracy. Obejmuje to także przebywanie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9972

Wydanie: 9972

Spis treści
Zamów abonament