Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć zasadzek przed składami opału

21 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Uregulowanie handlu węglem ma pomóc pogrążonym w kłopotach kopalniom
źródło: Rzeczpospolita
Uregulowanie handlu węglem ma pomóc pogrążonym w kłopotach kopalniom

Surowce | Budowa sieci sprzedaży węgla ruszy dopiero w styczniu 2015 r. i potrwa 
co najmniej rok. Przedstawiamy problemy, które mogą pogrzebać projekt.

Barbara Oksińska

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom resort gospodarki nie zdążył z budową państwowej sieci sprzedaży węgla na początek tego sezonu grzewczego. Nad realizacją koncepcji pracują trzy kontrolowane przez Skarb Państwa firmy: Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Węglokoks. Utworzą one spółkę pod nazwą Państwowe Składy Węgla (PSW), która będzie udzielała autoryzowanym sprzedawcom odpłatnej licencji na handel polskim węglem.

– Od 1 stycznia 2015 r. zaplanowano rozpoczęcie budowy takiej sieci. W ramach tego procesu tworzone będą hurtowe składy węgla, najczęściej na bazie już istniejących składów, zlokalizowane w całej Polsce. Proces ten powinien się zakończyć na przełomie 2015 i 2016 r. – informuje Mariusz Kozłowski z biura prasowego resortu gospodarki.

Wśród przedsiębiorców, którzy od lat zajmują się sprzedażą opału, pomysł budzi sporo kontrowersji. Wyliczają oni co najmniej kilka problemów, z którymi będą musiały się zmierzyć PSW i które mogą ostatecznie pogrzebać szanse na realizację rządowego pomysłu.

Kto sfinansuje projekt?

Najtrudniejszą kwestią dla spółek węglowych, które mają utworzyć PSW, jest zadecydowanie, kto i ile pieniędzy wyłoży na ten projekt. Strony na razie milczą na temat kosztów, ale z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że producenci węgla nie palą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9972

Wydanie: 9972

Spis treści
Zamów abonament