Tylko specjalistyczny nadzór uprawnia do wcześniejszej emerytury
O tym, czy praca polegająca na dozorze nad innymi pracownikami jest tą wykonywaną w warunkach szczególnych, decyduje to, jaki ma ona charakter i w jaki sposób się ją realizuje.
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 3 grudnia 2013 r. (I UK 184/13).
Ubezpieczony domagał się wypłaty wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych na podstawie art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. ZUS odmawiał mu tego prawa. Twierdził, że sprawowanie funkcji kierowniczych przez ubezpieczonego nie kwalifikowało się jako praca w warunkach szczególnych.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że ubezpieczony nadzorował bezpośrednio pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych (m.in. asfalciarzy i operatorów sprzętu ciężkiego). To było jego główne zadanie, a pracę tę wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu. Skoro zatem ubezpieczony nadzorował pracę wykonywaną w warunkach szczególnych, to jego praca także była wykonywana w warunkach szczególnych (odpowiadała tej określonej w dziale XIV pod pozycją 24 wykazu A stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, tj. kontrola międzyoperacyjna, kontrola...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta