Kilka rodzajów działalności, ale jeden przedsiębiorca
DOKUMENTY | Podatnik, który prowadzi punkt ksero i agencję ubezpieczeniową, powinien podać kontrahentowi do wystawienia faktury przede wszystkim imię i nazwisko. Elementy identyfikujące dany zakład są fakultatywne.
Edyta Zaniewicz
Przedsiębiorczy podatnicy niejednokrotnie nie poprzestają na prowadzeniu jednego rodzaju działalności. Jan Kowalski może mieć kiosk z prasą, sklep spożywczy oraz firmę remontowo-budowlaną znajdujące się w różnych lokalizacjach. Z czym przyjdzie się zmierzyć takiemu przedsiębiorcy? Problemem może się okazać podanie właściwego adresu na fakturze czy wskazanie właściwej nazwy.
Wśród przedsiębiorców przyjęło się mówić: „Mam firmę". Jest to utożsamiane z prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa. W prawie cywilnym termin „firma" ma inne znaczenie. Pojęcie to jest uregulowane w kodeksie cywilnym (k.c.).
Pseudonim lub inne określenia
Przedsiębiorcą jest m.in. osoba fizyczna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Tak stanowi art. 431 k.c. Artykuł 434 k.c. reguluje natomiast, że firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to jednak włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych dowolnie obranych określeń. Innymi słowy, firma – to oznaczenie przedsiębiorcy. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną podlega rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Dokonując wpisu do CEIDG, przedsiębiorca musi podać firmę, czyli nazwę, pod jaką będzie wykonywana działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta