Zwolniony z VAT traci na odwrotnym obciążeniu
Choć generalnie to sprzedawca rozlicza daninę od transakcji, w pewnych sytuacjach robi to nabywca.
Jestem spawaczem. Świadczę usługi w ramach działalności gospodarczej. Moja sprzedaż nie przekracza 150 tys. zł, dlatego nie zarejestrowałem się jako czynny podatnik VAT. Zgodnie bowiem z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 tys. zł. Niedawno kupiłem kształtownik ze stali, który wykorzystam do zrobienia w moim warsztacie regału na sprzęt spawalniczy. Dostawca wystawił mi fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie", w której nie został wykazany VAT. Przy nazwie towaru podano PKWiU 24.33.11.0. Księgowa powiedziała mi, że to ja muszę rozliczyć VAT od tej transakcji. Mam wątpliwości, bo przecież nie jestem czynnym VAT-owcem. Czy jako podatnik zwolniony z VAT rzeczywiście muszę rozliczyć podatek od tego zakupu? – pyta czytelnik
Po wprowadzeniu przepisów o tzw. odwrotnym obciążeniu VAT przy towarach określonych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT podatek należny rozlicza nabywca.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i ust. 2 ustawy o VAT (zwanej dalej ustawą), jeśli:
- dostawa dotyczy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy (np. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta