Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Im starszy współpracownik, tym lepiej

21 października 2014 | Prawo i praktyka

UMOWY | Od zleceń przy działalności nie reguluje się składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za kobiety, które ukończyły 55 lat oraz za ponad 60-letnich mężczyzn.

Bogdan Majkowski

Przy prowadzonej działalności chcę zatrudnić kilku zleceniobiorców. Czy od ich dochodów muszę odprowadzać składki także na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)? – pyta czytelnik.

Obowiązek ten zależy od wieku zleceniobiorców, formy, w jakiej prowadzona jest działalność, stanu zatrudnienia, wysokości zarobków oraz charakteru ubezpieczeń, którym będą podlegały te osoby.

Płatnikiem składek na FP za zleceniobiorców są zatrudniający ich pracodawcy albo inne jednostki organizacyjne. Z kolei art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 674 ze zm., dalej: ustawa o promocji zatrudnienia) wyjaśnia, że pracodawcą jest m.in. osoba fizyczna zatrudniająca co najmniej jednego pracownika.

Jeżeli więc czytelnik prowadzi działalność jako osoba fizyczna, to obowiązek opłacania składek na FP za zleceniobiorców będzie zależał od tego, czy zatrudnia przynajmniej jednego pracownika. Zależność ta nie wystąpi natomiast, gdy działalność prowadzi się w innej formie, np. spółki cywilnej.

Przykład

W lipcu 2014 r. pani Ewa oraz pan Mariusz podpisali umowy-zlecenia. Pani Ewa zawarła umowę z osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, a pan Mariusz ze

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9972

Wydanie: 9972

Spis treści
Zamów abonament