Kiedy współmałżonek wspólnika ma szansę wejść do jego firmy
PRAWO HANDLOWE | Umowa spółki może dowolnie określać ograniczenia we wstąpieniu do niej żony czy męża udziałowca.
Gdy udział/y w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) wchodzi/ą w skład majątku wspólnego małżonków, umowa podmiotu może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do niego „drugiej połówki" wspólnika. Nie będzie zatem wystarczająca w tym zakresie uchwała udziałowców czy zgromadzenia wspólników, chyba że jest podjęta w celu zmiany kontraktu spółki w tym przedmiocie i dojdzie do wpisu owej zmiany w KRS. Umowa spółki może ograniczyć wstąpienie do spółki żony/męża wspólnika poprzez wskazanie przesłanek przedmiotowych lub podmiotowych, które powinien wypełnić, aby wejść do podmiotu albo ostatecznie wyłączać ewentualność takiego wstąpienia >patrz wyciąg z umowy sp. z o.o. oraz >przykłady 1–6.
Przykład 1.
Umowa DEF sp. z o.o. stanowi, iż małżonek udziałowca nie może wstąpić do spółki (jako jej wspólnik). Żona jednego z nich (pana Piotra) stwierdziła jednak, że skoro łączy ją z mężem ustrój wspólności majątkowej, to jej również przysługuje status wspólnika DEF sp. z o.o., a kontrakt podmiotu nie może wyłączać tego uprawnienia. To nie jest słuszne stanowisko. Dopuszczalne jest umieszczenie przedmiotowego postanowienia w umowie sp. z o.o. W takim przypadku zaś, nawet gdy udział/y wchodzą w skład majątku wspólnego, żona/mąż udziałowca nie staje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta