Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kamery monitoringu poza kontrolą

21 października 2014 | Administracja | Katarzyna Borowska
źródło: materiały prasowe

Maciej Byczkowski | Przy wejściach do instytucji powinna się znaleźć informacja o tym, kto jest administratorem systemu monitorującego.

Rz: Spotykamy coraz więcej kamer – nie tylko w firmach prywatnych, ale i w urzędach czy na ulicach. Czy z decyzją o zainstalowaniu takiego monitoringu wiążą się jakieś obowiązki związane z ochroną danych osobowych?

Maciej Byczkowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji: Oczywiście. Materiały gromadzone w ten sposób zawierają dane osobowe, jakim jest wizerunek osób. Zbiory zawierające te informacje powinny zostać zgłoszone do rejestracji generalnemu inspektorowi ochrony danych osobowych (GIODO). Zwłaszcza jeśli monitorowanie obiektu jest połączone z odnotowywaniem informacji o osobach wchodzących do budynku w rejestrach wejść/wyjść. Wówczas bowiem taki administrator danych ma nie tylko wizerunek, ale i konkretne imię i nazwisko, które może przypisać do danej twarzy. Zwraca na to dużą uwagę GIODO. Tego typu sprawy trafiały już do sądów administracyjnych. Te orzekały m.in. o nieprzestrzeganiu przepisów ochrony danych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9972

Wydanie: 9972

Spis treści
Zamów abonament