Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy w firmie jest pracownik, trzeba założyć dla niego kartę przychodów

21 października 2014 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

PIT | Każdy przedsiębiorca, który angażuje w działalności gospodarczej inne osoby na podstawie umów o pracę, musi prowadzić ewidencję wypłacanych im należności. Powinny się w niej znaleźć konkretne informacje.

Marcin Szymankiewicz

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od lipca 2014 r. zatrudniam pracownika. Do tej pory prowadziłam działalność samodzielnie. Czy w związku z pojawieniem się w firmie pracownika dochodzą mi jakieś obowiązki ewidencyjne? – pyta czytelniczka.

Tak.

Czytelniczka powinna założyć i prowadzić indywidualną (imienną) kartę przychodów dla tego pracownika. Zobowiązuje ją do tego § 5 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1037). Mówi on, że podatnicy wypłacający pracownikom należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy o PIT, są obowiązani prowadzić indywidualne (imienne) karty przychodów pracowników.

Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Nie tylko pensja

W karcie przychodów należy więc wykazać wynagrodzenia i inne przychody wypłacone pracownikowi w danym miesiącu. Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9972

Wydanie: 9972

Spis treści
Zamów abonament