Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bardzo szara eminencja

21 października 2014 | Sport | Krzysztof Rawa
Tarpiszczew ma 66 lat, jest Czeczenem urodzonym w Moskwie
źródło: PAP/EPA
Tarpiszczew ma 66 lat, jest Czeczenem urodzonym w Moskwie

Szamil Tarpiszczew - Znów o nim głośno, bo nazwał siostry Williams braćmi.
 Za Jelcyna pupil Kremla, dziś wciąż potężny władca rosyjskiego sportu.

Tenisistą był zdolnym umiarkowanie. Może miał pewien talent, ale w latach 70. okoliczności geopolityczne nie sprzyjały temu, by urodzony w Moskwie Czeczen pokazywał się w wielkich turniejach zachodniego świata.

Właściwie to chciał grać w bandy – odmianę hokeja, lub, jak każdy, w piłkę nożną, ale posłuchał matki, która po jakimś wypadku na boisku kazała mu zmienić pasję. Wybrał rakietę. W oficjalnej biografii napisano, że wygrał kilka turniejów i zdobył dorosła licencję zawodniczą w wieku 14 lat.

W kronikach ATP Tour pojawił się w latach 1973–1974. Trzy starty: w Beckenham, Kitzbuehel i Rzymie, pięć meczów (jeden nawet z Manuelem Orantesem), bilans ujemny, zarobki nieznane. W Wielkim Szlemie nieobecny. W rankingu najwyżej był w sierpniu 1973 r. (164). Krótko mówiąc, otarł się o wielki tenisowy świat i zniknął.

Pojawił się w nim, gdy do władzy w Rosji doszedł Borys Jelcyn. Poznali się w 1988 r. w Jurmale podczas nadmorskiego odpoczynku odsuniętego od wpływów polityka. Rok później grali już systematycznie w tenisa na kortach w Moskwie.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9972

Wydanie: 9972

Spis treści
Zamów abonament