Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można przewidzieć sposób rozliczenia stron

21 października 2014 | Prawo i praktyka | Jarosław M. Jankowski

Zmiana odbiorcy świadczenia zamawiającego nie wpływa na jakość i terminowość realizacji zamówienia publicznego.

Warto pamiętać, że po pierwsze, przelew wierzytelności nie prowadzi do przejęcia długu (zmiany dłużnika zamawiającego) przez osobę trzecią, bowiem to wybrany zgodnie z przepisami ustawy p.z.p. wykonawca pozostaje w dalszym ciągu zobowiązanym do wykonania zamówienia publicznego.

Sporo argumentów

Jak wskazuje natomiast Sąd Najwyższy w wyroku z 14 lutego 2014 r. (II CSK 271/2013), art. 509 § 2 k.c. nie stanowi podstawy dla przejścia na nabywcę obowiązków oraz innych praw, które ciążą na zbywcy wierzytelności lub przysługują mu w ramach stosunku prawnego, z którego ta wierzytelność wynika.

Po drugie, przelew wierzytelności i zmiana odbiorcy świadczenia zamawiającego w żaden sposób nie wpływa na jakość i terminowość realizacji zamówienia publicznego. Wręcz przeciwnie, analizując projekty, w których taki przelew wierzytelności (szczególnie przyszłych) miał miejsce i w wyniku którego do projektu zostały wprowadzone banki lub inne instytucje finansowe, można stwierdzić, że obecność tych podmiotów w wielu przypadkach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9972

Wydanie: 9972

Spis treści
Zamów abonament