Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powód odłożenia kasy na półkę nie ma znaczenia

21 października 2014 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka Aleksandra Tarka

Przedsiębiorca, który przed upływem trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na danej kasie fiskalnej zaprzestanie jej używania, musi oddać ulgę.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 24 lipca 2014 r. (I SA/Ol 454/14).

Stan faktyczny

Sprawa dotyczyła zwrotu ulgi na kasę fiskalną. Problemy podatniczki zaczęły się w związku z protokołem z odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej, sporządzonego w związku z likwidacją działalności. Fiskus odkrył, że obrót ewidencjonowano za pomocą kasy od 1 kwietnia 2010 r. do 1 września 2012 r. Po tej dacie na kasie rejestrującej nie zaewidencjonowano już żadnej sprzedaży. Urzędnicy uznali, że podatniczka zbyt szybko trwale zaprzestała używania kasy. A to powoduje konieczność zwrotu kwot odliczonych wcześniej w związku z zakupem kasy, czyli ulgi na kasę. Fiskus wskazał na art. 111 ust. 6 ustawy o VAT oraz § 6 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 pkt 1 lit. a rozporządzenia z 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie).

Kobieta nie chciała zwracać pieniędzy. Argumentowała, że podatnicy są zobowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, gdy w ciągu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9972

Wydanie: 9972

Spis treści
Zamów abonament